Pocta tvůrcům

Pocta tvůrcům - Dvořákův komorní sbor

Kouzelník nocí zahalený do neprůhledné plachetky….

Tato slova zněla v hlavách členů Dvořákova komorního sboru ještě dlouho po květnovém koncertě v Lidovém domě v Řevnicích. Kralupský sbor se zúčastnil významného a krásného koncertu v rámci projektu Pocta tvůrcům. Tento koncert byl věnován 10. výročí úmrtí předního českého skladatele sborové hudby Zdeňka Lukáše. Kromě Dvořákova komorního sboru (DKS) se slavnostního večera zúčastnily další tři sbory – pražský sbor Radhost, se kterým DKS pravidelně zpívá Rybovu mši v chrámu sv. Víta, sbor Chorus Puellaris z Černošic a řevnický smíšený pěvecký sbor Canto Carso. DKS a Radhost dirigovala Mgr. Bc. Lucie Valentová a další dva sbory Mgr. Roman Michálek, Ph.D., který spoluzaložil a vedl DKS 12 let. Na klavír všechny sbory doprovázela Ivana Kylarová a při společné skladbě Zdeňka Lukáše Pocta tvůrcům na housle zahrál Václav Polívka. V podání sborů zazněly písně a skladby Zdeňka Lukáše – Missa Brevis, Antonína Dvořáka – Napadly písně, Dyby byla kosa nabróšená, Zajatá a Ave Maria, Bedřicha Smetany – Česká píseň, Bohuslava Martinů – Sen, Leoše Janáčka – Vyletěl sokol a Koníčky milého. Skladbu Zdeňka Lukáše Pocta tvůrcům, pod vedením Mgr. Romana Michálka, Ph.D. zazpívaly spojené sbory. Celý hudební večer vyvrcholil písní Proč bychom se netěšili ze Smetanovy opery Prodaná nevěsta pod taktovkou prof. Lubomíra Mátla, který je předním mezinárodně uznávaným sbormistrem a dirigentem. Pan profesor nebyl hostem náhodou, za jeho celoživotní práci mu v Řevnicích byla udělena Cena Bedřicha Smetany. Tato cena je nejvyšším národním sbormistrovským oceněním, udělovaným Unií českých pěveckých sborů za celoživotní činnost v oblasti sborového zpěvu. Není se čemu divit, tento energický muž spolupracoval s významnými českými i světovými dirigenty, jako např. s Jiřím Bělohlávkem, Leonardem Bernsteinem, s mnoha orchestry, sbory a sólisty. V současné době je stále ještě hlavním sbormistrem operního sboru v Itálii a Irsku, vyučuje na JAMU v Brně a AMU v Praze. Tento nestárnoucí pedagog s neutuchající energií doslova nakazil všechny svou dobrou náladou. Prostory Lidového domu poskytly všem sborům krásný zážitek nejen díky setkání ale i skvělé akustice.

Nad koncertem převzali záštitu Mgr. Helena Langšádlová, poslankyně PČR a Jiří Oberfalzer, senátor PČR. Samozřejmě byli přítomni i zástupci pořádající Unie českých pěveckých sborů. Dirigenti a zástupci sborů se pak s těmito hosty sešli při krátkém posezení a pohovořili o práci českých pěveckých sborů. Za kralupský sbor byla přítomna vedoucí sboru Sandra Štropová.

„Pocta tvůrcům“ bude letos uvedena také v Kralupech nad Vltavou v KaSS Vltava v sobotu 28. října, v předvečer vzniku samostatného Československa.

Dvořákův komorní sbor tímto děkuje Mgr. Romanu Michálkovi, Ph.D. za zprostředkování uměleckého zážitku a Mgr. Bc. Lucii Valentové, že našla ve svém nabitém harmonogramu prostor, aby vypomohla DKS s vedením zkoušek sboru v Kralupech. „Lucie byl to krásný půlrok a doufáme, že i pro tebe”.

 

RNDr. Ivana Krausová, Ph.D.